18.02.2013

Jak przyspieszyć Google Chrome na słabym (i nie tylko) komputerze

Google Chrome jest świetną przeglądarką – jest szybki, zgodny z najnowszymi standardami webowymi a jego funkcjonalność zawsze można rozszerzyć dzięki ogromnej kolekcji dostępnych wtyczek. Posiada jednak jeden minus – przeglądarka ta ma ogromny apetyt jeśli chodzi o pamięć RAM. Im więcej mamy otwartych zakładek, tym lepiej odczuwamy “szybkość” przeglądarki :) Dość często taką sytuację możemy obserwować nie tylko na słabych komputerach ale również i na takich, które mają 4-6 GB pamięci.

Jednak zwiększenie w komputerze ilości pamięci RAM nie jest jedynym dostępnym rozwiązaniem wspomnianego problemu. Możemy po prostu pójść nieco inną drogą -  zmniejszyć ilość wykorzystywanej przez Google Chrome pamięci i odpowiednio zwiększyć jego ogólną szybkość. Mówię tu o wtyczce The Great Suspender.


W Google Chrome każda zakładka to oddzielny proces, zatem głównym zadaniem wtyczki  The Great Suspender jest “zamrażanie” otwartych nieaktywnych zakładek i odpowiednio dodatkowych niewykorzystywanych procesów, dzięki czemu Chrome zaczyna zużywać o wiele mniej pamięci, pracując bardziej płynnie.
Aby wrócić do wyłączonej zakładki  wystarczy kliknąć na żółte pole, po czym zakładka jest znów aktywną i możemy kontynuować dalszą pracę.