12.03.2013

Jak odblokować serwisy Hulu, BBC iPlayer, Pandora, Rdio, etc.


Znasz ten napis? ;) Większość naprawdę fajnych darmowych serwisów internetowych, które działają w oparciu o model freemium, pokrywa koszty dzięki reklamie skierowanej wyłącznie do odbiorców z rynków lokalnych. Właśnie z tej przyczyny najbardziej popularne serwisy, przeznaczone do słuchania muzyki czy też oglądania programów telewizyjnych nie są dostępne dla “zewnętrznych” internautów.

Poniżej przedstawimy szereg bezpłatnych narzędzi, których głównym celem jest właśnie odblokowanie takich serwisów jak Hulu, Rdio czy na przykład Pandora. Zazwyczaj aby wykorzystywać takie narzędzie nie musimy instalować jakiegoś skomplikowanego programu – większość z nich mają postać zwykłych rozszerzeń do najbardziej popularnych przeglądarek.

1. Hola – hola.org

 

Jest to prawdopodobnie jedno z najlepszych rozwiązań. Hola istnieje w postaci rozszerzenia dla przeglądarek Firefox i Google Chrome oraz aplikacji dla Android i Windows. Użytkownicy MacOS niestety mają mniejszy wybór – dostępne są jedynie rozszerzenia dla przeglądarek.

Główna idea Hola – polepszyć Internet. Oczywiście cel ten jest dosyć globalny, ale można śmiało stwierdzić, że zespól Hola i tak zrobił dość sporo. Program ten jest nieco podobny do sieci Tor. Opiera się on na szyfrowanej, anonimowej sieci p2p – im więcej jest użytkowników programu, tym szybciej będzie pracowała cala siec. Dodatkowo dzięki pamięci podręcznej oraz wykorzystywanej kompresji danych możemy obserwować nieco szybsze otwarcie niektórych stron internetowych w tym jednak przypadku, jeśli na przykład inny użytkownik Hola wcześniej już otwierał taką stronę. Teoretycznie takie rozwiązanie będzie bardziej wygodne dla tych, którzy korzystają z limitowanego internetu mobilnego.

2. Media Hint – mediahint.com

 

Jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie istniejące wyłącznie w postaci rozszerzenia dla Google Chrome i Firefox. Faktycznie Media Hint działa w oparciu o proxy, jedynym jednak nietypowym odróżnieniem od standardowego proxy jest to, że Media Hint przekierowuje nasze połączenie przez swoje serwery tylko wtedy, gdy otwieramy jakiś zablokowany serwis typu Hulu. Dzięki takiemu podejściu nie będziemy obserwować niską szybkość połączenia z Internetem podczas zwykłego surfowania.

3. Tunlr – tunlr.net


Fajną zaleta tego serwisu jest to, że możemy wykorzystywać go na bądź jakim urządzeniu umożliwiającym zmianę DNS. Jeśli w przypadku opisanego powyżej Media Hint nasze połączenie przekierowuje się przez proxy, to w przypadku Tunlr działa nieco podobny mechanizm, tylko z DNS – serwerami. Wystarczy w ustawieniach komputera czy jakiegoś innego urządzenia zmienić adresy DNS i nasze połączenie zacznie automatycznie przekierowywać się przez Tunlr. O ile usługa ta jest całkowicie bezpłatną, komfortowe wykorzystanie serwisu jest możliwe wyłącznie dla oglądania video / słuchania muzyki. W przypadku zwykłego surfowania twórcy Tunlr sugerują korzystać z swoich standardowych DNS – serwerów. Pomoże w tym mała,  darmowa aplikacja DNS Jumper, która umożliwia szybką zmianę ustawień DNS.

4. Stealthy – stealthy.co

 

Kolejny serwis, który istnieje w postaci rozszerzeń dla Firefox i Google Chrome. Stealthy wykorzystuje najbardziej standardowe podejście – serwery proxy. O ile usługa ta oferowana jest w postaci darmowej taryfy oraz płatnej subskrypcji, w pierwszym przypadku będziemy mieli o wiele mniejszą prędkość połączenia, która dość często będzie nadawała się wyłącznie do słuchania muzyki.