01.04.2013

Jak wyłączyć kontrolę UAC dla zaufanych programów (Windows 7/8)


System UAC (Kontrola Konta Użytkownika) po raz pierwszy pojawił się w Windows Vista i od tego czasu pozostaje standardowym narzędziem w Windows, które ciągle monitoruje pracę, uruchomienie oraz instalację różnego typu programów. Główna idea UAC – maksymalnie zmniejszyć wiarygodność uruchomienia wirusów czy innych szkodliwych aplikacji, które mogą mieć negatywny wpływ na system operacyjny.

Zazwyczaj przy włączonym UAC standardowy scenariusz wygląda tak: za każdym razem, gdy uruchomiamy (bądź też instalujemy) jakiś określony program, otrzymujemy okienko blokujące właśnie start takiego programu, które pyta nas czy naprawdę chcielibyśmy uruchomić tą aplikację.

Z jednej strony jest to funkcja dość korzystna, która naprawdę minimalizuje szansę “aktywować” skopiowanego na dysk wirusa, z kolei z innej strony częste przerywanie procesu uruchomiania znanej nam aplikacji dla niektórych jest trochę irytujące. W tym przypadku mamy dwie możliwe opcje rozwiązania tego problemu. Pierwsze – całkowite wyłączenie UAC, co w większym stopniu zmaksymalizuje ryzyko “aktywacji” wirusa na komputerze. Drugie – zostawić UAC włączonym i skorzystać z małej aplikacji ElevatedShortcut.


Jest to przenośny program, który nie trzeba instalować. Wystarczy uruchomić ElevatedShortcut, w pojawiającym się okienku wybieramy znany nam program, który chcielibyśmy uruchamiać pomijając kontrolę UAC i tworzymy dla tego programu nowy specjalny skrót na pulpicie. Następnego razu, klikając na nowy skrót, UAC nie biedzie więcej blokować startu naszej aplikacji. Wszystko genialne – jest proste :)