04.11.2013

20 skrótów klawiszowych, które ułatwią Twoją pracę w Windows


Skróty klawiszowe w Windows to naprawdę fajna rzecz. Często posługując się nimi możemy zaoszczędzić sporo czasu, przy czym wcale nie musimy ciągle klikać myszką :) Poniżej znajdziesz 20 najbardziej pomocnych skrótów, które na pewno ułatwią i przyspieszą Twoją pracę w systemie Windows.

Klawisz Windows + wyszukiwarka

Aby uruchomić jakiś program, otworzyć plik bądź znaleźć potrzebny element z panelu sterowania wcale nie musisz szukać tego ręcznie. Tak na przykład jeśli chcesz otworzyć powiedzmy przeglądarkę, naciśnij klawisz Windows i zacznij pisać Internet Explorer. Od razu jak pojawi się w okienku wyszukiwarki skrót potrzebnego Ci programu bądź też potrzebny plik, kliknij Enter aby uruchomić lub otworzyć go.

Kopiuj, Wytnij, Wklej

Chyba jeden z najbardziej popularnych i używanych skrótów na świecie :) Niemniej jednak sporo osób nadal posługuje się menu otwieranym prawym przyciskiem myszy. A więc wystarczy zaznaczyć potrzebny kawałek tekstu i nacisnąć Ctrl+C aby skopiować go, Ctrl+V aby wkleić skopiowany tekst lub też Ctrl+X jeśli chcesz go wyciąć. Warto też wspomnieć, że powyższe skróty można wykorzystywać nie tylko w trakcie pracy z tekstem lecz też razem z większością plików.

Wyszukaj potrzebny tekst na stronie internetowej bądź w pliku

A więc jeśli chcesz odnaleźć jakiś określony kawałek teksu, wystarczy nacisnąć Ctrl+F, wpisać tekst i dać Enter. W zależności od programu wynik będzie albo zaznaczony kolorem albo też pokazany w odrębnym okienku.


Przełączanie między aplikacjami bądź kartami w przeglądarce

Wystarczy nacisnąć Alt+Tab i już możesz szybko poruszać się po liście otwartych aplikacji. Jeśli potrzebujesz poruszania się w odwrotnym kierunku wystarczy naciskać Alt+Shift+Tab.
Natomiast w przypadku przeglądarki internetowej aby szybko poruszać się pomiędzy kartami wystarczy nacisnąć Ctrl+Tab lub Ctrl+Shift+Tab dla odwrotnego przewijania.

Szybki druk

Jeśli potrzebujesz szybko wydrukować jakiś tekst, obrazek, bądź cokolwiek innego nie musisz szukać w menu aplikacji opcji "Drukuj". Wystarczy, że naciśniesz Ctrl+P i od razu możesz zaczynać drukować.


Podstawowe skróty klawiszowe przeglądarki internetowej

Websurfing może być też o wiele szybszy :) Zatem aby otworzyć nową kartę naciśnij Ctrl+T, aby zamknąć kartę - Ctrl+W. A jeśli chcesz szybko wprowadzić adres nowej strony internetowej - Ctrl+L.

Zamykanie programów

Aby szybko zamknąć wykorzystywaną aplikację wystarczy nacisnąć Alt+F4. Ten skrót również pracuje i dla aplikacji Metro w Windows 8.

Blokowanie komputera

Kiedy skończyłeś pracę przy komputerze i chcesz na jakiś czas pozostawić go, nie zapomnij zablokować swój PC :) Pomoże w tym skrót klawisz Windows + L. Po powrocie wystarczy tylko wprowadzić swoje hasło i można spokojnie kontynuować pracę.

Otwieranie menedżera zadań

Ctrl+Alt+Delete otwiera okienko wyboru, gdzie możesz szybko uruchomić menedżer zadań. Jest to dość przydatny skrót, który zazwyczaj pracuje nawet wtedy, gdy jakiś program zawiesza się i nie odpowiada, jednocześnie blokując cały system. Zatem awaryjne otwarcie menedżera zadań umożliwia w łatwy sposób przymusowe zamknięcie problemowych aplikacji.


Skróty klawiszowe dla Windows 8

Nowy system operacyjny wraz z nowym wyglądem również posiada swoje nowe skróty. Oto najważniejsze.
Klawisz Windows + C otwiera Twój Charms bar, klawisz Windows + Tab otwiera nowy App Switcher po lewej stronie ekranu, a skrót klawisz Windows + D otworzy czysty pulpit niezależnie od tego jaki program jest wykorzystywany w chwili obecnej. I w reszcie na sam koniec skrót klawisz Windows + X otworzy specjalne menu "zaawansowanego użytkownika" skąd możesz szybko uruchomić Panel sterowania, Menedżer urządzeń, Podgląd zdarzeń i wiele innych narzędzi  administratora.