29.11.2013

Unchecky - inteligentna instalacja programów

 

Często instalacja różnego typu programów i aplikacji w Windows przez niezaawansowanych użytkowników może stworzyć naprawdę poważny problem. W pierwszej kolejności mam tu na myśli automatyczną instalację różnego typu toolbar'ów, dodatków reklamowych i innych niepotrzebnych rzeczy. W lepszym przypadku takie "produkty" tylko przeszkadzają pracować nam i OS, w gorszym - śledzą za zachowaniem użytkowników i raportują o swojej działalności własnym twórcom.

Najczęściej takie dodatki można spotkać w instalatorach darmowych programów, co jest jednym ze sposobów na zarabianie przez autorów bezpłatnego oprogramowania. Wspomnę jednak, że w większości przypadków w trakcie instalacji potrzebnego programu możemy wyłączyć wszystkie niepotrzebne dodatkowe rzeczy. Problem polega tylko na tym, że opcja wyboru tego, co tak naprawdę chcemy zainstalować zazwyczaj jest ukryta z nadzieją na to, że użytkownik w trakcie domyślnej instalacji zainstaluje cały pakiet - główny program oraz śmiecie.

Zatem chyba zgodzicie się ze mną, że najlepszym sposobem walki z takimi rzeczami jest nie usuwanie już istniejących w systemie add-on'ów, tylko zapobieganie pojawieniu się nowych. Właśnie w tym celu był stworzony nowy ciekawy program - Unchecky. Jedyne i główne zadanie programu - śledzić każdą instalację i automatycznie wyłączać wszystkie niepotrzebne dodatkowe produkty oprócz głównej aplikacji. Wielkim plusem jest również i to, że algorytm pracy programu jest nieco podobny do antywirusów, ponieważ też on pobiera automatycznie nowe aktualizacji aby ciągle uzupełniać swoją bazę danych i lepiej chronić przed różnego rodzaju toolbarami oraz innym nowym bloatware.

Naprawdę serdecznie polecam, zwłaszcza jeśli już masz dość czyszczenia komputerów swoich znajomych, którzy instalują wszyto i od razu :)