10.02.2014

GameSave Manager - łatwy backup i przywracanie zapisanego stanu gry

GameSave Manager

Platformę Windows można traktować różnie. Prawda jest jednak taka, że większość gier komputerowych potrzebuje akurat takiego środowiska. Nawet jeśli ktoś lubi pracować z Mac OS czy Linux'em i jednocześnie jest graczem - na pewno posługuje się Windows'em aby odpalić jakiś nowy hit :) Pamiętamy również i o tym, że w większości takich nowoczesnych gier gameplay może potrwać nieco dłużej niż kilka dni :)

Zatem dla gracza zapisane stany gry są tak samo istotne jak powiedzmy dokumenty, zdjęcia czy jakiekolwiek inne pliki. Chciałbym więc przedstawić Wam fajny darmowy program GameSave Manager, przeznaczony do łatwego i wygodnego zarządzania save'ami. Dzięki niemu możemy więcej nie martwić się, że stracimy postęp w grze wskutek awarii czy jakiejś innej niespodzianki.

Po pierwszym uruchomieniu, program przeskanuje nasz komputer i wyświetli wszystkie odnalezione save'y wraz z nazwą gry do której przynależą. Jeśli program nie pokazuje w wynikach save'ów do jakiejś określonej gry, możemy bez problemu dodać ją ręcznie. Jak to zrobić - opisano na stronie programu. Po tym możemy tworzyć, przywracać oraz synchronizować kopie zapasowe plików save.
Przykładowo, aby stworzyć kopię zapasową, wystarczy tylko wybrać z listy potrzebną grę i folder w którym chcielibyśmy zapisać pliki, potem klikamy w przycisk Backup i gotowe. Przywracanie zapisanych plików też odbywa się w podobny prosty sposób - klikamy w Open Archives, wybieramy potrzebny plik i przycisk Restore.

GameSave Manager - Options

Jednak naprawdę fajną możliwością GameSave Manager, na którą chciałbym zwrócić uwagę, jest opcja Sync and Link, dzięki której możemy przemieszczać wybrane save'y do potrzebnych folderów wykorzystując dowiązanie symboliczne. W praktyce, jako przykład może być to przemieszczenie save'ów powiedzmy w folder DropBox'a czy Google Drive'a i odpowiednio synchronizacja plików pomiędzy naszymi komputerami. Inne możliwe wykorzystanie - przemieszczenie gier z Steam na inny dysk w przypadku braku wolnego miejsca.

GameSave Manager - Sync and Link 
 
Wszystkim wielbicielom gier komputerowych naprawdę polecam zapoznać się z tym wspaniałym programem - GameSave Manager