26.03.2014

CrowdInspect - upgrade dla Twojego programu antywirusowego

CrowdInspect

Prawie każdy nowoczesny antywirus potrafi sprawdzać uruchomione w tle aplikacje oraz to, co kryje się w pamięci komputera :) Pamiętajmy jednak też o tym, że wyniki pracy poszczególnych programów antywirusowych mogą się od siebie znacznie różnić. Jeśli powiedzmy jakiś konkretny antywirus, który codziennie chroni nasz komputer pokazuje, że wszystko jest OK - wcale nie mamy gwarancji, że jest to akurat tak.

W przypadku podejrzanych pojedynczych plików, sprawa wygląda nieco prościej - idziemy na VirusTotal i po prostu sprawdzamy taki plik wykorzystując jednocześnie bazy ok. 50 różnych antywirusów. Szybko i wygodnie. Niestety jednak dla przeskanowania całego systemu aby sprawdzić, czy nasz antywirus działa poprawnie, wspomniany powyżej serwis nie nadawał się. Do tej pory.

W tym właśnie momencie chciałbym przedstawić wspaniały leciutki program CrowdInspect. Aplikacja ta po prostu łączy standardowy menedżer zadań oraz możliwości serwisu VirusTotal, automatycznie sprawdzając w licznych bazach uruchomione programy oraz aktywne procesy. Pomimo wspomnianego VirusTotal, każdy proces dodatkowo jest sprawdzany w WOT (Web of Trust) oraz MHR (Malware Hash Project), co zapewnia dokładniejsze wyniki po przeskanowaniu naszego komputera. Wielkim plusem jest też mały rozmiar programu oraz możliwość wykorzystania CrowdInspect'a razem z dowolnym zainstalowanym antywirusem. Jest to aplikacja przenośna, a więc żadnych problemów z kompatybilnością nie będzie.

CrowdInspect stanowi naprawdę fajny dodatek dla zwykłych programów antywirusowych, zwłaszcza jeśli mamy wątpliwości odnośnie ich funkcjonowania. Dodam również, że wcale nie musimy ciągle trzymać program w tle - wszystkie procesy są skanowane zdalnie w chmurze, a to z kolei może nieco potrwać. Idealny model wykorzystania - sporadyczne dodatkowe sprawdzanie systemu, dzięki któremu mamy święty spokój w przyszłości :)

Polecam!